3 Maja – obchody święta narodowego i kościelnego

Data: 03-05-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

3 Maja – obchody święta narodowego i kościelnego

Dziś w Pile odbyły się obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu ze starostą Eligiuszem Komarowskim na czele.

Tradycyjnie już uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się pod pomnikiem wielkiego pilanina, współtwórcy pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, Stanisława Staszica. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz powiatu ze starostą Eligiuszem Komarowskim, wicestarostą Stefanem Piechockim i etatowym członkiem zarządu Przemysławem Pochylskim. Kwiaty składali również przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, delegacje związków i organizacji wojskowych i kombatanckich, przedstawiciele zakładów pracy, służb,  inspekcji i organizacji pozarządowych, a także dzieci i młodzież z pilskich szkół.

Po złożeniu wiązanek kwiatów, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pod wezwaniem NMP Królowej Polski, gdzie została odprawiona msza za Ojczyznę. Uroczystość związana była z 1050. rocznicą chrztu Polski, zakończeniem wojskowej historii parafii i zawierzeniem jej Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Mszy przewodniczył ks. bp Edward Dajczak, który poświęcił też tablicę pamiątkową, stanowiącą znak wdzięczności parafian żołnierzom Wojska Polskiego oraz kapelanom wojskowym, budowniczym kościoła.

- Historia tej parafii i kościoła, powstałego z żołnierskiego trudu, jest po części historią Piły, która przez długie lata związana byłą z polskim wojskiem – mówił do zebranych na uroczystości Eligiusz Komarowski, starosta pilski. – Teraz parafia jest ostoją tradycji wojskowych, a jej wojskowe korzenie na zawsze pozostaną w pamięci pilan, a zwłaszcza wiernych, byłych żołnierzy i osób związanych z wojskowością w Pile. Wyjątkowości kościołowi dodaje również fakt wystroju prezbiterium, które zostało wykonane pod nadzorem ojca pułkownika doktora Jana Golonki, kustosza Sanktuarium Jasnogórskiego. To nasza mała, pilska Częstochowa!

Parafia powstała w 1993 roku i związane to było z odradzającym się Ordynariatem Polowym i obecnością wojsk lądowych i lotniczych  w Pile. Do 2012 roku była to parafia wojskowa. Od 2013 roku do dnia dzisiejszego jest to parafia wojskowo-cywilna. Decyzją biskupa polowego i koszalińsko-kołobrzeskiego do parafii wojskowej została włączona tzw. część cywila z tworzącym się nowym osiedlem mieszkalnym. Od 2015 trwa proces przekształcania parafii w zwykłą parafię diecezjalną ze zwierzchnictwem biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego.

Agnieszka Matusiak