Jubileusze Wacława Kubskiego

Data: 02-05-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jubileusze Wacława Kubskiego

Dziś w galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile 75. urodziny oraz 50-lecie pracy twórczej obchodził Wacław Kubski.

Wacław Kubski to artysta, który najczęściej tworzy w konwencji realistycznej, ale nie obcy jest mu symbolizm, surrealizm, abstrakcjonizm czy kubizm. Jest też prekursorem kierunku w sztuce zwanego seks-artem. Założył wiele stowarzyszeń twórczych, od 2010 roku jest prezesem Związku Plastyków Artystów RP. Swoje zawodowe życie, jako absolwent berlińskiej „szkoły orląt” i pilot, związał z wojskiem polskim. Uhonorowany w 1984 roku Złotym Krzyżem Zasługi, w 2005r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wacław Kubski w dziedzinie twórczości artystycznej w 2007r. został odznaczony Medalem Zasłużonego Kulturze Gloria Artis, a w 2009r. Medalem za Zasługi w Rozwoju Województwa  Wielkopolskiego. Jest też laureatem nagród starosty pilskiego oraz prezydenta Piły w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz powiatu: starosta Eligiusz Komarowski, wicestarosta Stefan Piechocki i etatowy członek zarządu Przemysław Pochylski. Obecny był również Henryk Stokłosa, radny Rady Powiatu w Pile, przyjaciel artysty. Życzenia i gratulacje złożyli jubilatowi również: Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły, Mirosława Rutkowska-Krupka, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, koledzy artyści i przyjaciele.

Wszystkiego najlepszego Panie Wacławie!

Agnieszka Matusiak

foto: Hubert Adamczyk