7 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Pile odbyła się XVIII Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia pod hasłem ,,Pokonaj cukrzycę!”. Organizatorami konferencji byli: Starostwo Powiatowe oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pile.
Prelekcje wygłosili: Pani Małgorzata Górzyńska - specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, Pani Irena Mendyka - Przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą
w Pile, Pan Michał Jeliński - wioślarz, mistrz świata, olimpijczyk oraz Pani Mariola Lotko – psycholog ze Szpitala Specjalistycznego w Pile. Konferencja skierowana była do nauczycieli, koordynatorów promocji zdrowia, pielęgniarek higieny szkolnej, pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych, dyrektorów szkół, przedstawicieli lokalnych samorządów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób. Podczas przerwy zorganizowano Punkt Porad Zdrowotnych gdzie uczestnicy konferencji mogli wykonać badania: poziomu glukozy we krwi, zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie ciśnienia. Dzięki uprzejmości władz PWSZ w Pile - Instytutu Pielęgniarstwa badania przeprowadzali studenci tej uczelni. W badaniach uczestniczyło około 50 osób. Podziękowania za pomoc należą się również harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec w Pile. Partnerem konferencji była również firma Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o., która udostępniła sprzęt i materiały do wykonania badań.
Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:
Warto odnotować, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa wdrażające polityki mające na celu zmniejszenie oddziaływania chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.
Informacje ogólne Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.
Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.
Alicja Śnieżko
Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego
i Aktywizacji Niepełnosprawnych