Na terenie powiatu pilskiego z dniem 1 stycznia 2016r. rozpoczną działalność punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, nakłada na powiaty nowe zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z postanowieniami tej ustawy Powiat Pilski zobowiązany był do utworzenia na swoim terenie 6 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Będą je prowadzić radcowie i adwokaci oraz organizacja pozarządowa - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego w Pile, wyłoniona w otwartym konkursie ofert.
- W związku z dużym zainteresowaniem, podjęliśmy decyzję o utworzeniu punktów w taki sposób, aby mieszkańcy wszystkich gmin mieli ułatwiony dostęp do darmowych porad prawnych - mówi starosta pilski Franciszek Tamas. – Chciałbym podziękować jednocześnie prezydentowi Piły oraz wójtom i burmistrzom, za wskazanie lokalizacji, w których punkty będą mogły działać, tak naprawdę na koszt samorządów gminnych. Ustawodawca bowiem przeznaczył na obsługę organizacyjno-techniczną jednego punktu jedynie 3% dotacji czyli 154,5 zł miesięcznie. Pozostałe 97% dotacji, tj. 4 995,5zł, zgodnie z ustawą, przeznaczone zostanie na wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego lub doradcy prawnego.
Zgodnie z ustawą, darmową pomoc prawną będą mogli otrzymać:
• młodzież do 26. roku życia,
• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
• seniorzy po ukończeniu 65 lat,
• osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
• kombatanci i weterani,
• zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.