Jak walczymy z bezrobociem?

Data: 19-11-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jak walczymy z bezrobociem?

Działania władz i przedstawicieli Powiatu Pilskiego w zakresie aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy były przedmiotem konferencji prasowej Mirosława Mantaja  - Starosty Pilskiego z udziałem Ewy Dorna – dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pile. Konferencja odbyła się 16 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pile.

Starosta Pilski przedstawił programy i projekty realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy, mające na celu aktywizację i dostosowane kwalifikacji bezrobotnych do potrzeb rynku pracy. Przedstawiciel władz powiatu zwrócił uwagę na środki wykorzystywane na samozatrudnienie w postaci  zakładania własnej działalności gospodarczej, a które w opinii dyrektora PUP cieszą się dużym zainteresowaniem. Starosta podkreślił, że środki finansowe pochodzące z innych źródeł niż Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej a pozyskiwane przez pilski „pośredniak” to niebagatelna kwota ponad 3,5  mln zł, co stanowi równowartość kwoty pozyskiwanej z resortu. Ogromna w tym zasługa dyrektora i pracowników Urzędu Pracy. Mirosław Mantaj zauważył, że w przyszłym roku Powiat Pilski otrzyma nieco mniejsze środki na aktywizację bezrobotnych ze względu na fakt niższego bezrobocia w naszym powiecie niż na innych obszarach województwa wielkopolskiego i całego kraju.

W dalszej części konferencji dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy przedstawiła zakres podjętych oraz zrealizowanych projektów, prezentując przy tym liczbę uczestników oraz zakładane efekty. Liczba przedsięwzięć aktywizujących wszystkie grupy wiekowe i społeczne robi wrażenie.

Kilka faktów:

• W 2012 roku Powiat Pilski dysponuje kwotą  7 mln 308 tys. zł na aktywizację zawodową osób bezrobotnych (6 % więcej niż przed rokiem)
  • Dzięki posiadanym środkom, do końca października zaktywizowano 1215 osób bezrobotnych (136 osób więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku)
  • Pierwszego grudnia rozpoczyna się realizacja projektu „Wracamy do pracy”, przeznaczonego dla osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia (chętni mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Pile - al. Niepodległości 24)