W przededniu 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uczczono pamięć jego ofiar. Uroczystość odbyła się 11 grudnia br. pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Pile.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak, przypominając tamte tragiczne wydarzenia. - Tysiące internowanych i rannych, dziesiątki zabitych. Te fakty wciąż bolą, choć od pamiętnego mroźnego grudnia minęły już ponad trzy dekady. Wspominamy dziś również z trwogą to, co wielu z nas przeżyło - godzinę milicyjną, zwolnienia z pracy z przyczyn politycznych, czy wreszcie masowe ucieczki na Zachód. Kto wie, czy ten cios nie był dla naszej ojczyzny równie bolesny jak zbrojne interwencje.
Przewodniczący podkreślił również jak ważną rolę odegrali w tamtych czasach ludzie, którzy przeciwstawiali się totalitarnemu systemowi, poświęcają swoje zdrowie a nawet życie w walce o suwerenną Polskę. - Oddajmy hołd ludziom, którym nie zabrakło odwagi do sprzeciwu. Tym, którzy – w najróżniejszy sposób – swoją postawą mówili „weto” rządowi, wymierzającemu w kierunku własnych obywateli lufy karabinów i czołgów. Jednocześnie uczmy się na błędach poprzedników. Z wolności i niepodległości też należy mądrze korzystać. Zaniedbując te ponadczasowe wartości, grozi nam skalanie świętości, jaką jest Ojczyzna. A do takiego rozłamu, jaki nastąpił w 1981 roku, już nigdy nie możemy dopuścić!
Przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak zaapelował też do młodego pokolenia o patriotyczne postępowanie. - Apeluję przede wszystkim do obecnej wśród nas młodzieży: kochajcie ojczyznę szczerą miłością. Wasza patriotyczna postawa, której daliście wyraz, przychodząc na dzisiejsze spotkanie, to dobry przykład dla rówieśników. Niech stan wojenny w Polsce będzie przestrogą przed utrwalaniem podziałów w społeczeństwie. Bo tylko ludzie darzący się szacunkiem i tworzący zgodny naród, bez względu na poglądy i tytuły, są w stanie podołać wszelkim kryzysom. I takiej zgodności życzmy dziś sobie wszyscy.
Wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Pile złożyli przedstawiciele władz powiatu pilskiego i miasta Piły, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele związków i organizacji wojskowych, kombatanci rożnych formacji, delegacje partii politycznych, szkół, zakładów pracy, instytucji, związków i organizacji społecznych.