Stadion przy ul. Okrzei może być wizytówką Piły

Data: 26-11-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Stadion przy ul. Okrzei może być wizytówką Piły

Stadion Powiatowy przy ul. Okrzei w Pile ma szansę na remont. Opowiedział się za tym Zarząd Powiatu w Pile odpowiadając na interpelację radnego Rady Powiatu Roberta Judyckiego.

 



Stadion lekkoatletyczny przy ul. Okrzei przez lata nie był poddawany gruntownym remontom. Teraz pojawiła się szansa na jego modernizację. Z taką interpelacją wystąpił radny Robert Judycki, który zasugerował, prócz konieczności modernizacji bieżni i trybun, również wybudowanie tarasu widokowego z przebieralniami oraz wiato-sceny, na której można by organizować imprezy powiatowe. Jego zdaniem wygląd obiektu mógłby nawiązywać do historycznego obiektu na nieistniejącym kąpielisku na Gwdzie, zlokalizowanym w okolicach dzisiejszego budynku starostwa. Zarząd Powiatu w Pile na posiedzeniu w dniu 25 listopada br. rozpatrzył interpelację radnego i stwierdził, iż na etapie procedowania projektu budżetu powiatu na 2016 rok jest możliwe uwzględnienie, zgodnie z wolą Rady Powiatu, środków na przygotowanie koncepcji i dokumentacji technicznej wraz z kosztorysem proponowanego remontu stadionu.

- Stadion Powiatowy przy ul. Okrzei w Pile jest diamentem z racji swojego położenia i możliwości urbanistyczno-architektonicznych jego wykorzystania – mówi starosta pilski Franciszek Tamas. - Stanowi też znakomitą bazę dla organizowanych tam wielu przedsięwzięć sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców Piły i okolic. Ten szlif, przekształcający go i nadający mu szlachetności, mógłby rozpocząć się w 2016 roku, opracowaniem koncepcji rozwojowych obiektu z zachowaniem jego unikalnego stylu i bogatej tradycji.

Ostateczną decyzję w sprawie modernizacji stadionu przy ul. Okrzei podjąć musi Rada Powiatu w Pile.

***

Stadion przy ulicy Okrzei jest najstarszym stadionem w Pile. Został wybudowany w 1922 roku na potrzeby klubu piłkarskiego SV „Herta” 1910 Piła. W 1934 roku „Herta” rozegrała na nim mecz z „Polonią” Bydgoszcz, a zwycięstwo polskiego zespołu było ważnym wydarzeniem dla Polaków mieszkających w ówczesnej Pile. Po zakończeniu wojny stadion był użytkowany przez Robotniczy Klub Sportowy „Orzeł” założony przez pracowników Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego. W 1948 r. z powodu trudności finansowych klub został rozwiązany, a stadion przekazany Zakładom Naprawczym Taboru Kolejowego. Tutaj rozgrywała swoje mecze drużyna piłkarska Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia”, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku obiekt przekazano Milicyjnemu Klubowi Sportowemu „Gwardia”, a następnie KS „Gwardia” działającemu przy Podoficerskiej Szkole MO w Pile (późniejszej Szkole Policji). W 1999 roku Komendant Szkoły Policji w Pile przekazał stadion Powiatowi Pilskiemu. Od 2001 roku trwały zarząd nad nim sprawuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile.

Agnieszka Matusiak

Zapisz się na newsletter