Ojczyzna to każdy z nas

Data: 12-11-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ojczyzna to każdy z nas

Bieg nie był ostatnim elementem wczorajszych obchodów Święta Niepodległości. Wprost przeciwnie, po jego zakończeniu na placu Zwycięstwa działo się jeszcze bardzo dużo. Atrakcje dla najmłodszych przygotowali pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile. Przez dwie godziny dzieci rysowały, czytały bajki i wiersze z okresu dwudziestolecia międzywojennego, grały w klasy i własnoręcznie wykonywały kotyliony.

W tym samym czasie, w kościele p.w. Świętej Rodziny w Pile księża proboszczowie pilskich parafii sprawowali Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. O godną oprawę uroczystości postarała się Wojskowa Orkiestra Sił Powietrznych z Koszalina, która na koniec niepodległościowego spotkania zagrała na placu Zwycięstwa wyśmienity koncert połączony z musztrą paradną. Orkiestry nie spłoszył delikatny deszcz, a rozgrzewały ją rzęsiste brawa licznej, zachwyconej pokazem widowni. Zanim jednak doczekaliśmy się koncertu, dziesiątki delegacji z całego powiatu oddały hołd walczącym o Polskę w latach minionych, zwłaszcza zaś tym, którzy bezpośrednio przyczynili się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

"Z okazji wspólnego spotkania na placu Zwycięstwa w Pile w tak wyjątkowych okolicznościach, życzę Państwu radosnego świętowania oraz przekonania, że Ojczyzna to każdy z nas, łącznie z tymi, którzy byli tu przed nami i będą po nas. Ta świadomość nobilituje, ale jest również naszym wspólnym zobowiązaniem. Razem budujemy historię Polski i to od nas zależy, jaka ona będzie. Życzmy sobie dzisiaj, aby każda kolejna karta naszych dziejów była jak najwspanialsza" – powiedział, kończąc swoje przemówienie, Starosta Pilski Mirosław Mantaj.