Promocja zdrowia w starostwie

Data: 20-11-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Promocja zdrowia w starostwie

W Starostwie Powiatowym w Pile 20 listopada czynny był Punkt Promocji Zdrowia.​

 

 



Punkt Promocji Zdrowia uruchomiony został w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia. Mieszkańcy powiatu pilskiego mogli bezpłatnie zbadać: zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziom glukozy we krwi, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz zmierzyć ciśnienie krwi. Można było również skorzystać z poradnictwa antynikotynowego oraz dotyczącego zasad zdrowego stylu życia. W Punkcie zainteresowani mogli zaopatrzyć się w ulotki dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Punkt zorganizował Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Aktywizacji Niepełnosprawnych Starostwa Powiatowego w Pile wraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile oraz Oddziałem Rejonowym PCK w Pile. Akcję wsparli studenci pielęgniarstwa z Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Pile, którzy przeprowadzali badania.

***

Wyniki największego badania poświęconego paleniu tytoniu w Polsce (GATS) pokazują, że palenie tytoniu jest nadal zjawiskiem powszechnym wśród dorosłej populacji kraju - pali 31% mężczyzn i 23% kobiet. Wśród mężczyzn najczęściej palą młodzi dorośli (36% osób w wieku 20-29 lat i 39% w wieku 30 -39 lat), mieszkańcy dużych miast (38% palących w miastach pow. 500 tys. osób) i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (34%) oraz średnim i pomaturalnym (35%). 
Wśród kobiet osobami najczęściej palącymi są natomiast zarówno młodzi dorośli  (31% w wieku 30-39 lat), jak i osoby w średnim wieku (29% w wieku 50-59 lat), odsetek palących jest najwyższy wśród kobiet
z wykształceniem zasadniczym zawodowym (30%), a palenie w miastach (19-26%) i na wsi (23%) utrzymuje się na podobnym poziomie 
Ponad połowa palaczy (50,2%) niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania rozważa rzucenie palenia. Głównymi czynnikami zerwania z nałogiem są: uświadomienie sobie szkodliwości palenia (57,5%) oraz wzrost ceny papierosów (12,9%). 

Jak rzucić palenie?

  • Wybierz termin zaprzestania palenia tytoniu. Przed tym dniem, pozbądź się wszystkich papierosów, popielniczki, zapalniczki i innych akcesoriów palacza. Nie pozwalaj nikomu palić w domu. Napisz sobie listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie i zachowaj ją aby w chwilach zwątpienia móc do niej wrócić i przypomnieć sobie co skłonił Cię do rzucenia palenia.
  • Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką na temat leków, które pomogą Ci rzucić palenie.
  • Zasięgnij odpowiedniej porady. Możesz zwiększyć swoje szanse na rzucenia palenia na dobre korzystając z profesjonalnej pomocy psychologa. Poradnictwo może dostarczyć praktycznych umiejętności do pokonania uzależnienia od nikotyny, a także wsparcia i zachęty.
  • Znajdź substytuty palenia. Gdy masz chęć palenia, zrób coś, aby odciągnąć swoje myśli od palenia. Porozmawiaj z przyjacielem, idź na spacer, albo idź do kina, wybierz właściwy sposób dla siebie. Aby zmniejszyć stres wynikający z rzucania palenia zacznij np.: ćwiczyć, medytować, weź gorącą kąpiel lub poczytaj. Spróbuj gumy bez cukru lub cukierków, aby zagłuszyć pragnienie zapalenia. Pij dużo wody. Dodatkowo możesz spróbować zmienić swoje codzienne czynności.
  • Bądź przygotowany na nawrót choroby. Większość ludzi ma nawroty i znowu zaczyna palić, w ciągu pierwszych trzech miesięcy po rzuceniu. Nie zniechęcaj się, jeśli pojawi się nawrót. Pamiętaj, że wiele osób próbuje rzucić kilka razy przed ostatecznym rzuceniem. Każde kolejne podejście przybliża Cię do ostatecznego rzucenia palenia.

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108. 
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!

Zapisz się na newsletter