W Starostwie Powiatowym w Pile 20 listopada czynny był Punkt Promocji Zdrowia.
Punkt Promocji Zdrowia uruchomiony został w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia. Mieszkańcy powiatu pilskiego mogli bezpłatnie zbadać: zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziom glukozy we krwi, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz zmierzyć ciśnienie krwi. Można było również skorzystać z poradnictwa antynikotynowego oraz dotyczącego zasad zdrowego stylu życia. W Punkcie zainteresowani mogli zaopatrzyć się w ulotki dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
Punkt zorganizował Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Aktywizacji Niepełnosprawnych Starostwa Powiatowego w Pile wraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile oraz Oddziałem Rejonowym PCK w Pile. Akcję wsparli studenci pielęgniarstwa z Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Pile, którzy przeprowadzali badania.
***
Wyniki największego badania poświęconego paleniu tytoniu w Polsce (GATS) pokazują, że palenie tytoniu jest nadal zjawiskiem powszechnym wśród dorosłej populacji kraju - pali 31% mężczyzn i 23% kobiet. Wśród mężczyzn najczęściej palą młodzi dorośli (36% osób w wieku 20-29 lat i 39% w wieku 30 -39 lat), mieszkańcy dużych miast (38% palących w miastach pow. 500 tys. osób) i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (34%) oraz średnim i pomaturalnym (35%).
Wśród kobiet osobami najczęściej palącymi są natomiast zarówno młodzi dorośli (31% w wieku 30-39 lat), jak i osoby w średnim wieku (29% w wieku 50-59 lat), odsetek palących jest najwyższy wśród kobiet
z wykształceniem zasadniczym zawodowym (30%), a palenie w miastach (19-26%) i na wsi (23%) utrzymuje się na podobnym poziomie
Ponad połowa palaczy (50,2%) niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania rozważa rzucenie palenia. Głównymi czynnikami zerwania z nałogiem są: uświadomienie sobie szkodliwości palenia (57,5%) oraz wzrost ceny papierosów (12,9%).
Jak rzucić palenie?
Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108.
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!