Powiat świętował w Osieku

Data: 24-08-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat świętował w Osieku

Przygotowania były intensywne. Niedzielne święto plonów zmotywowało mieszkańców gminy Wyrzysk, sołectwa Osiek nad Notecią, ale również reprezentantów powiatu pilskiego do godnego zorganizowania uroczystości. Do godziny „zero” niemal wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Przekonać się o tym mogły setki, jeśli nie tysiące osób, które tego dnia odwiedziły osiecki stadion, a wcześniej uczestniczyły w uroczystej mszy świętej.



Po zakończeniu eucharystii w kościele pod wezwaniem świętego Józefa, barwny korowód sprawnie przemaszerował w miejsce, które stało się drugim sercem tegorocznych dożynek. Na stadionie też było bardzo kolorowo. Oficjalnego otwarcia, bezpośrednio po odśpiewaniu hymnu państwowego, dokonali starosta pilski Franciszek Tamas, burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska oraz sołtys Osieka nad Notecią Ewa Pawlaczyk.

Chleb włodarzom powiatu i gminy przekazali starostowie dożynkowi: Elżbieta Kowalska z Gromadna i Leszek Kukurowski z Auguścina oraz Weronika Podemska i Marcin Smełsz (oboje z Osieka). Chwilę później wszyscy razem, z pokrojonymi bochnami, udali się na widownie, aby symbolicznie podzielić się owocem rolniczego trudu z obecnymi.

Prezentację obrzędu dożynkowego przygotowały pochodzące z Sadek (powiat nakielski) Zespół Folklorystyczny Sadkowianie oraz Zespół Pieśni i Tańca Jabłoneczka. Jakiś czas później wystąpił również uroczy Zespół Tańca Ludowego Modraki, który działa przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku.

Istotnym momentem części oficjalnej było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Starosta pilski oraz wicestarosta Stefan Piechocki, z upoważnienia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, uhonorowali:

- Jana Kozerę (wnioskodawca: prezydent Piły),

- Marcina Sawińskiego (wnioskodawca: burmistrz Ujścia),

- Mieczysława Iwanka (wnioskodawca: burmistrz Łobżenicy),

- Jerzego Karowskiego (wnioskodawca: wójt Białośliwia),

- Elżbietę Kowalską, Marcina Smełsza, Leszka Kukurowskiego (wnioskodawca: burmistrz Wyrzyska).

Chwilę przed rozpoczęciem zabaw, poznaliśmy werdykt komisji, obradującej w sprawie nagród dla autorów najpiękniejszego wieńca. Ponownie zwyciężyło dzieło wykonane przez gminę Łobżenica. Drugie miejsce w prestiżowej zabawie zajął gospodarz, gmina Wyrzysk, a trzecie – Białośliwie.

A później, przy skocznej muzyce, tańczyli mieszkańcy Osieka, Wyrzyska i całego powiatu. Mamy nadzieję, że tegoroczne rolnicze święto zostanie zapamiętane przez uczestników jako udane i pełne radości.

Zapisz się na newsletter