Książka jest OK!

Data: 13-07-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Książka jest OK!

Kolejna edycja akcji pod patronatem Starosty Pilskiego Franciszka Tamasa -  „Książka jest OK” za nami. Tym razem warsztaty odbyły się w Zelgniewie oraz w  Bibliotece przy ul. Buczka.

Warsztaty z Janem Bajtlikiem, twórcą plakatów, ilustracji i projektantem książek obyły się w Zelgniewie oraz siedzibie Biblioteki przy ul. Buczka. Jan Bajtlik współpracuje z różnymi wydawnictwami, firmami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi oraz paryskim studiem Atelier Michel Bouvet i japońskim studiem Norio Fujishiro. Realizuje autorskie projekty wydawnicze dla dzieci (m.in. „Auto”, "Typogryzmol" „Korek”). Akcje plakatowe w przestrzeni miejskiej: „ Bądź Człowiekiem, Czytaj!”, „Społecznicy Warszawscy”, „Wiosna Ludów”, „Weź się do kupy”.  Jest również laureatem nagród w polskich i międzynarodowych konkursach graficznych. Jego autorska książka dla dzieci „Europa Pingwina Popo” otrzymała wyróżnienie w konkursie na książkę roku polskiej sekcji IBBY. Za książkę "Typogryzmol" otrzymał Bologna Ragazzi Award - najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie przyznawane od 50 lat za ilustracje książki dziecięcej.

W piątek, 10 lipca,  drewnianymi czcionkami uczestnicy spotkania „uwalniali litery” (każdy własne). Inspirację do typograficznej akcji stanowiła książka pt. "Typogryzmol" autorstwa Jana Bajtlika (Wyd.  Dwie Siostry, 2014). Każdy z uczestników miał okazję wykonać swoją własną koszulkę. Litery układane w słowa uwolniły wyobraźnię i pomysłowość uczestników. Pokazały, co litery i słowa mogą zdziałać.

Efekty pracy można zobaczyć w fotorelacji autorstwa Pana Eligiusza Komarowskiego, Małgorzaty Olejniczak oraz Michała Czerwińskiego.

Organizatorami byli: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Rada Sołecka w Zelgniewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kaczorach. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za żywiołowość, energię i pracowitość. Ciekawe co rzekłby pan Gutenberg? oraz Panu Krzysztofowi Rauhutowi (Studio K2) za koszulki oaz pani Małgosi (Colours Factory w Pile) za papier offsetowy, Panu Eligiuszowi Komarowskiemu za książkę "Typogryzmol" do zborów biblioteki.

Patronat honorowy nad projektem sprawują: Franciszek Tamas, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły. Patronat Medialny objęli: Fundacja ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY oraz media lokalne i regionalne.