Papierosom mówimy „nie”!

Data: 27-05-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Papierosom mówimy „nie”!

Punkt promocji zdrowia obsługiwał chętnych na parterze pilskiego Starostwa przez dużą część środy. Zainteresowani mogli zbadać poziom glukozy we krwi, ciśnienie tętnicze, zawartość tkanki tłuszczowej i tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także uzyskać informacje na temat zdrowego stylu życia. Punkt zorganizowano z okazji przypadającego na 31 maja Dnia bez Papierosa. Akcję zorganizowały Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Aktywizacji Niepełnosprawnych, pilski Sanepid, PCK oraz PWSZ w Pile.

***

Dym tytoniowy zawiera toksyczną nikotynę oraz substancje smoliste, które mogą wywołać raka. Jest także groźny dla osób znajdujących się w pobliżu palaczy. Według badań bierne palenie jest przyczyną tych samych schorzeń jak w przypadku bezpośredniego palenia, między innymi raka płuc, chorób układu krążenia oraz układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli czy astma.
Dane statystyczne pokazały, że niepalące osoby żyjące z partnerami, którzy palą w domu, są narażone o 20-30% bardziej na zachorowanie na raka płuc, natomiast dla osób narażonych na działanie dymu tytoniowego w miejscu pracy ryzyko to wzrasta o 16-19%. Dym tytoniowy jest ponadto alergenem mogącym spowodować u osób mających alergię typowe symptomy podrażnienia: katar, łzawiące oczy, kichanie czy kaszel.

Wśród składników dymu tytoniowego zaobserwowano występowanie ponad 5000 substancji mających negatywne działanie na organizm.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: www.jakrzucicpalenie.pl.