Policja z innej perspektywy

Data: 05-03-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Policja z innej perspektywy

Kojarzeni zwykle ze zwalczaniem przestępczości, mają również inne zadania. Policjanci – bo o nich mowa – bardzo często przestrzegają, uczą i doradzają. Doskonale zdają sobie sprawę, że działalność profilaktyczna jest równie ważna, jak poskramianie przestępców. O tym, że bardzo poważnie traktuje się profilaktykę w Komendzie Powiatowej Policji w Pile, niech świadczy bogata lista przedsięwzięć, jakich podejmowały się nasze służby mundurowe choćby w ciągu ostatnich trzech tygodni. 



Tuż przed feriami zimowymi policjanci przeprowadzili w Zespole Szkół nr 2 w Pile oraz w Szkole Podstawowej w Wyrzysku spotkania w ramach programu „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w trakcie zimowego wypoczynku oraz z zachowaniem w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Zwrócono również uwagę na postępowanie w stosunku do osób nieznajomych i sprawdzono wiedzę dzieci o numerach alarmowych - w jakich sytuacjach z nich korzystać. W czasie spotkań omówiono też zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Kontynuacją programu były odwiedziny przez policjantów oraz pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej grup dzieci na organizowanych w Pile zimowiskach.

W ostatnim tygodniu lutego Komenda uczestniczyła w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, organizowanym z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. Kampania miała charakter edukacyjny, a jednym z jej podstawowych celów było uświadomienie społeczeństwa o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa: http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,6778,tydzien-pomocy-ofiamom-przestepstw.html .

W tym samym czasie odbyła się akcja „Piesi”. Podczas realizowanych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych oraz  prawidłowe zachowanie kierowców w obrębie oznakowanych przejść. Organizatorzy akcji zapowiadają, że będzie ona powtarzana w tym roku jeszcze kilkakrotnie. Jednocześnie w dalszym ciągu podczas codziennej służby policjanci drogówki będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych.

Kolejną akcję profilaktyczną ochrzczono mianem „Alkohol i narkotyki”. Głównym celem akcji było eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, jak i osób będących pod wpływem środków odurzających. Wzmożone działania miały również ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych. - Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach – przypomina sierż. sztab. Żaneta Kowalska, rzecznik pilskiej Policji. Mundurowi skontrolowali łącznie 811 kierowców. Niestety wśród nich był 44 - letni mieszkaniec Piły, który za kierownicę postanowił wsiąść na tzw. "podwójnym gazie". Badanie wykonane przez policjantów wykazało u niego ponad pół promila alkoholu we krwi.

 Policja apeluje do osób, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. - Nie czekajmy na tragedię. Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu prowadzić pojazdu i korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, albo widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, natychmiast poinformujmy o tym Policję.

I jeszcze jedno przedsięwzięcie sprzed kilku zaledwie dni – akcja „Bezpieczne życie seniora”. Funkcjonariusze spotkali się  ze starszymi osobami i rozmawiali między innymi na temat oszustw. Policjanci tłumaczyli seniorom, jaki jest mechanizm działania przestępców. - Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego życia – ostrzegają stróże prawa.

Z pewnością akcje profilaktyczne będą kontynuowane. 

Zapisz się na newsletter