Jaką wodę pijemy?

Data: 24-02-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jaką wodę pijemy?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile, podsumowując 2014 rok, stwierdził, że woda przeznaczona do spożycia przez ludzi w powiecie pilskim była zdatna do spożycia przez cały rok. Taka woda nie powinna zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytniczych. Powinna być klarowna, bezbarwna, bezwonna i bezpieczna dla zdrowia. 



W powiecie pilskim w minionym roku z wody wodociągowej korzystało 138,33 tys. mieszkańców. Woda przeznaczona do zbiorowego zaopatrzenia ludności jest ujmowana z ujęć podziemnych czwarto – i trzeciorzędowych, zlokalizowanych w większości na terenach oddalonych od zabudowań. W obszarze lokalizacji ujęć nie występują źródła zanieczyszczenia wody, mogące powodować pogorszenie jej jakości, a grunty są użytkowane wyłącznie do celów związanych z eksploatacją ujęć wody.
Państwowa Inspekcja Sanitarna, działając na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi prowadzi systematyczny monitoring jakości wody. W ramach monitoringu kontrolnego i przeglądowego, a także w poszczególnych przypadkach w ramach nadzoru sanitarnego, w 2014 roku pobrano 415 próbek wody do badań laboratoryjnych; badania wykonywano w akredytowanym laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pile i akredytowanym laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu.
Na podstawie badania pobranych próbek, nie stwierdzono zanieczyszczenia bakteriologicznego wody oraz stwierdzono, iż woda spełnia podstawowe wymagania chemiczne, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a dotyczące zawartości metali ciężkich i pestycydów oraz dodatkowych wymagań mikrobiologicznych, organoleptycznych, fizykochemicznych i chemicznych.  
Dane dotyczące trzech wodociągów z powiatu pilskiego od 2008 roku są indywidualnie raportowane do komisji Unii Europejskiej. Są to wodociągi publiczne w Pile, Łobżenicy i Nowej Wsi Ujskiej. Dane te za pośrednictwem Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu trafiają do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, który przygotowuje informacje dla ministerstw oraz komisji europejskich o jakości wody przeznaczonej do spożycia na terenie Polski. 

Woda dostarczana mieszkańcom w systemie zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia na terenie powiatu pilskiego spełnia wymogi określone na wstępie: nie zawiera mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytniczych, jest klarowna, bezbarwna, bezwonna i bezpieczna dla zdrowia. 

Zapisz się na newsletter