Poznajmy się: Dom Pomocy Społecznej w Chlebnie

Data: 23-02-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Poznajmy się: Dom Pomocy Społecznej w Chlebnie

Dom Pomocy Społecznej w Chlebnie jest zlokalizowany w gminie Łobżenica, na północnych rubieżach Wielkopolski. Siedzibą Domu są wpisane do rejestru zabytków budynki pałacowe dawnego majątku ziemskiego. Teren placówki otacza okazały park o cennym starodrzewie. Od 1948 roku w tym miejscu  znajdowały się różne placówki opieki społecznej, a w roku 1981 zlokalizowano tu Dom Pomocy Społecznej, przeznaczony  dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. 



Dom zamieszkuje 80 mieszkanek objętych całodobową opieką, którym są świadczone usługi opiekuńcze, terapeutyczne, pielęgnacyjne i rehabilitacyjne. 
 - Wprowadzenie z początkiem lat 90. poprzedniego wieku przepisów standaryzacyjnych, dotyczących zatrudnionej kadry i warunków mieszkalnych wymagało podjęcia działań wprowadzających zasadnicze zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu – informuje Edward Starszak, dyrektor Domu. - Ważnym wyzwaniem procesu standaryzacyjnego było stworzenie profesjonalnego zespołu pracowników terapeutyczno – opiekuńczych. Zachodziła potrzeba dokonania zmian w funkcjonowaniu personelu, zarówno  ilościowych i jakościowych. Obecnie w Domu jest zatrudnionych 57 pracowników, z tego 36 osób bezpośrednio  w zespole terapeutyczno – opiekuńczym, w tym 22 opiekunów,  5 terapeutów i 2 pracowników socjalnych. Usługi pielęgnacyjne od 1  czerwca 2008 roku świadczą pielęgniarki kontraktowe posiadające podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mieszkańcy mają zapewnioną opiekę medyczną lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów.
Działania placówki są ukierunkowane na  zapewnienie mieszkańcom  Domu godnego życia oraz poszanowania intymności i prywatności, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Wzmocnienie kompetencji do samodzielnego funkcjonowania osiąga się poprzez prowadzenie działań integracyjnych, rozwój zainteresowań oraz kontakty ze środowiskiem lokalnym. Dom jest organizatorem różnych przedsięwzięć integracyjnych, pozwalających na nawiązywanie kontaktów oraz kształtowanie przyjaznego klimatu akceptacji osób niepełnosprawnych. Najważniejsze wydarzenia integracyjne to odbywające się corocznie zawody wędkarskie, festyn rekreacyjny na powitanie lata oraz targi twórców. Mieszkańcy biorą udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych i społecznych. Charakter pracy Domu jest dostosowany do indywidualnych potrzeb, a praca opiera się o indywidualne plany wsparcia, opracowane poprzez zespół terapeutyczno - opiekuńczy.
Atrakcyjne położenie placówki wraz z jej zabytkowymi budynkami stwarza dobre warunki do działalności. Sam pałac został przebudowany i stanowi kompleks z wielofunkcyjnymi pomieszczeniami przystosowanymi do świadczenia usług opiekuńczych. Obiekt został wyposażony w kotłownię olejową,  zewnętrzne ujęcie wody a także pompownię ścieków. Dom spełnia wszelkie wymagania ekologiczne.
Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat, po wprowadzeniu samorządów powiatowych, przeprowadzono  szereg  inwestycji i remontów przystosowujących jednostkę do standardu usług. Najważniejsze z nich to:
- przebudowa strychu na centrum rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, 
- budowa windy z remontem elewacji  i dachu,
- wymiana okien i drzwi w obiekcie,    
- przebudowa komunikacji wewnętrznej i modernizacja instalacji elektrycznej oraz pomieszczeń sanitariatów z dostosowaniem do korzystania przez osoby niepełnosprawne,
- modernizacja kotłowni z zastosowaniem solarów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody.
Łączne nakłady poniesione na prace inwestycyjno – remontowe oraz zakup wyposażenia i urządzeń to kwota prawie  3 mln złotych.
Działalność terapeutyczno – rehabilitacyjną jest prowadzona w oparciu o stworzone Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym znajdują się następujące pracownie:

Pracownia edukacyjna
Zasadniczym zadaniem tej pracowni jest rozwijanie umiejętności i kompetencji w wypełnianiu ról społecznych. Rozwój poprzez wykorzystanie wizualnych możliwości komputera i stosowanie metod kształcenia polegających na bezpośrednim doświadczeniu powodują wzrost kompetencji praktycznych. Połączenie nauczania z zastosowaniem manualnych technik rysowania, malowania, modelowania, lepienia itp. utrwala wyuczone umiejętności. Pozwala na rozbudzenie zainteresowań plastycznych uwrażliwiających na piękno. Umożliwia też podejmowanie decyzji w zakresie doboru barwy, formy czy wielkości wykonywanych prac.

Pracownia techniczna i gospodarstwa domowego
Jej zadaniem jest rozwijanie umiejętności z zakresu samoobsługi oraz wykonywania prostych czynności technicznych. W ramach tej pracowni prowadzone zajęcia to:
-    planowanie i przygotowywanie posiłków,
-    wykonywanie prac porządkowych i utrzymania czystości,
-    obsługa i konserwacja sprzętu podręcznego,
-    organizacja życia w grupie współmieszkańców,
-    wykonywanie prostych prac  z drewna, skóry, papieru, tkanin i masy solnej.
Celem tych działań jest nauka odpowiedzialności, dbałości o miejsce zamieszkania, oraz rozwijaniu umiejętności politechnicznych.

Pracownia muzyczna
Zadaniem pracowni jest rozwijanie potrzeb artystycznych. Prowadzone zajęcia wykorzystują wszelkiego rodzaju sztuki do celów terapeutycznych poprzez muzykę, śpiew, przygotowanie form teatralnych, tworzenie zespołów artystycznych. Możliwość prezentacji talentów muzycznych, wokalnych i recytatorskich powoduje wzrost poczucia wartości i zadowolenia z jakości życia.

Rehabilitacja medyczna
Ma na celu odzyskanie utraconej bądź naruszonej sprawności psychofizycznej. Osiąga się to  poprzez stosowanie laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, kinezyterapii, rehabilitacji ruchowej, masaż leczniczy oraz ruch rozwojowy metodą  Weroniki Sherborne.

- Dom Pomocy Społecznej w Chlebnie od 2009 roku spełnia wszystkie wymagania w zakresie standardu usług przewidzianych w przepisach i posiada stałe zezwolenie  na funkcjonowanie.  Codzienna praca Domu opiera się o przeświadczenie, że jest to miejsce „całego życia” dla jego mieszkanek, które są podmiotem wszelkich działań – przypomina dyrektor Starszak.

Zapisz się na newsletter