W tym roku na galę „Lider Sukcesu” czekaliśmy do połowy lutego. W piątkowy wieczór gratulacje od zarządu oraz licznie zgromadzonych gości otrzymało kilkanaście szczególnie zasłużonych dla powiatu osób. Poznajmy nowych „Liderów”:
Kategoria „Zdrowie i pomoc społeczna”: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile
Działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile od lat spotyka się z pochlebnymi recenzjami. Nie bez powodu, bowiem pilska Komenda może być wzorem dla wielu innych, zarówno pod względem wyszkolenia kadry, jak i pod kątem posiadanego sprzętu. W minionym roku Komenda rozpoczęła budowę nowoczesnej komory dymowej.
Obecnie w Komendzie pracuje 94 dobrze wykwalifikowanych strażaków, w większości poniżej 35. roku życia. W jej strukturze funkcjonują dwie jednostki ratowniczo – gaśnicze, z siedzibami przy ulicach Moniuszki i Lelewela. Strażacy realizują również zadania specjalistyczne, związane z ratownictwem wodnym, chemiczno – ekologicznym i wysokościowym.
Tylko w poprzednim roku strażacy interweniowali w powiecie pilskim ponad 1300 razy, ponadto wielokrotnie brali udział w akcjach na terenie powiatów sąsiednich. Warto podkreślić, że doskonale układa się współpraca Komendy z powiatowymi jednostkami ochotniczych straży pożarnych.
Kategoria „Kultura i sztuka”: Paweł Berndt – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy
Paweł Berndt jest oddany lokalnej i regionalnej kulturze całym sobą. Był bardzo zaangażowany w organizację obchodów 700-lecia Łobżenicy. Jako dyrektor Gminnego Centrum Kultury realizuje wiele oryginalnych i bardzo popularnych pomysłów. Pyrlandia, Targ Twórców i Naturalisko to tylko część z nich. We wrześniu współorganizował w Łobżenicy I Samorządowy Tydzień Kultury Krajeńskiej, podczas którego swoje walory zaprezentowały powiaty i gminy wchodzące w skład Krajny. Prywatnie miłośnik przyrody. Człowiek - orkiestra, bez którego wsparcia trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek kulturalne wydarzenie w gminie Łobżenica.
Kategoria „Edukacja i nauka: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile jest szkołą z ponad 50-letnią tradycją. Popularna „Nafta”, trwale wpisana w pejzaż grodu Staszica, była i jest szkołą lubianą przez uczniów, cenioną przez rodziców i środowisko. Na przestrzeni tych lat wyróżniała się w mieście mundurami górniczymi, przyjazną atmosferą i osiągnięciami sportowymi, Zespołem Pieśni i Tańca, chórem i orkiestrą dętą. Tak było, a dzisiaj - to głównie klasy Liceum Ogólnokształcącego, przygotowujące z powodzeniem do egzaminu maturalnego; powrót do kształcenia technika wiertnika i niezmiennie dobra atmosfera. To szkoła z liczną grupą dydaktyków i wychowawców, to szkoła otwarta na przyszłość i nowe wyzwania.
Kategoria „Sport i turystyka”: Stowarzyszenie Biegów Ulicznych
Stowarzyszenie Biegów Ulicznych w Pile bije kolejne rekordy. W poprzednim roku organizowany przez Stowarzyszenie Półmaraton Philipsa w Pile po raz pierwszy ukończyło niemal 3 tysiące biegaczy. Bieg na dystansie nieco ponad 21 kilometrów jest wydarzeniem najwyższej rangi, w ramach którego odbywają się mistrzostwa Polski. Półmaraton poprzedza bieg dla dzieci (które z entuzjazmem pokonują trasę o długości 2 kilometrów), a także bieg VIP-ów.
W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja biegu, który w latach 90. poprzedniego stulecia odbywał się na dystansie 15 kilometrów.
Imprezę z niegasnącym zapałem tworzy od początku Henryk Paskal, Lider Sukcesu w 2004 roku. To dzięki jego operatywności, do Piły przyjeżdżają nie tylko tysiące biegaczy z Polski, ale również znakomici sportowcy z zagranicy.
Kategoria „Gospodarka i przedsiębiorczość”: Pil-Building Sp. z o.o. w Pile
W obecnej strukturze przedsiębiorstwo działa od 2003 roku. Ma ugruntowaną pozycję na rynku budowlanym i wciąż wspaniale się rozwija. Jako generalny wykonawca, spółka zajmuje się między innymi budową obiektów przemysłowych, usługowo – handlowych, budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych oraz renowacją i modernizacją obiektów. Ponadto firma świadczy usługi jako podwykonawca w zakresie robót żelbetowych.
Jednym z ostatnich efektów pracy przedsiębiorstwa jest wybudowanie w błyskawicznym tempie i oddanie do użytku biurowca dla firmy SAF – HOLLAND. Obiekt mieści się w Pile przy ulicy Wawelskiej. Wcześniej Pil-Building zasłynął między innymi z budowy Galerii Kasztanowej, jak również pilskiego Aquaparku.
Przy realizacji inwestycji budowlanych Zarząd oraz pracownicy firmy łączą pasję budowania z zadowoleniem klientów, kierując się profesjonalizmem oraz etyką zawodową. Ich zaangażowanie bez wątpienia przyczyniło się do rozwoju gospodarczego powiatu pilskiego.
Kategoria „Działalność społeczna i zawodowa”: ks. Jerzy Ranke, proboszcz parafii p.w. świętego Wojciecha w Kruszewie
Ksiądz Jerzy Ranke jest proboszczem parafii w Kruszewie od 2007 roku. Od tamtego czasu wykonał szereg działań inwestycyjno – remontowych, choćby remont probostwa, a przede wszystkim renowacja zabytkowego kościoła w Kruszewie - najpierw zewnątrz, a później w jego środku. Kruszewska świątynia zyskała zupełnie inne oblicze. Obecny proboszcz przyczynił się także do wykonania elewacji kościoła filialnego w Węglewie.
Ksiądz Jerzy Ranke dba o zachowanie pamiątek dziedzictwa, pielęgnując w ten sposób pamięć o wydarzeniach historycznych. Czynnie uczestniczy w organizowaniu gminnych uroczystości, organizuje festyn parafialny oraz Festiwal Piosenki Maryjnej.
Kategoria „Rolnictwo i ochrona środowiska”: Zakład Produkcji Karmy dla Zwierząt „Dolina Noteci” w Polanowie
Właścicielem przedsiębiorstwa są Zakłady Mięsne „Łmeat-Łuków S.A.”, należące do największych i najnowocześniejszych producentów w branży mięsnej w Polsce. Zakład w Polanowie (gmina Wyrzysk), którego początki sięgają roku 2009, zajmuje się produkcją karmy mokrej dla zwierząt domowych. Posiada jedną z najnowocześniejszych na świecie linii do produkcji karmy, co gwarantuje przygotowanie produktów na światowym poziomie. Firma stosuje wyłącznie surowce najwyższej jakości, nie korzystając przy tym z syntetycznych barwników, środków nęcących i konserwujących. Receptury komponują doświadczeni technologowie. Wśród wielu wyróżnień, jakie „Dolina Noteci” otrzymała, warto wspomnieć choćby o tytule „Laur Konsumenta 2014”. Około 80% produkcji Zakładu trafia za granicę – głównie do Niemiec, ale również do Rosji, Estonii oraz Rumunii. Firma posiada także świetnie rozwiniętą sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju.
Kryształowy Lider Sukcesu 2014: ASTA BUD Sp. z o.o. w Pile
Lider Sukcesu za rok 2012.
ASTA BUD Sp. z o.o. w Pile specjalizuje się w kompleksowej obsłudze w zakresie projektowania, budowy i serwisowania sieci optycznych i telekomunikacyjnych. Wykonuje precyzyjne przeciski, m.in. pod drogami, akwenami, budynkami oraz innymi przeszkodami w terenie. Wykonuje przewierty sterowane innowacyjną metodą bezwykopowego układania kanalizacji i przewodów wśród istniejącej infrastruktury ziemnej, bez ryzyka jej uszkodzenia.
Dynamiczny rozwój Spółki stanowi o jej konkurencyjności w skali kraju.
Za przykłady niech posłużą: budowa infrastruktury telekomunikacyjnej podczas Przystanku Woodstock, budowa sieci szerokopasmowej w województwie zachodniopomorskim, jak również realizacje przedsięwzięć na rzecz wielkich sieci telekomunikacyjnych - Orange, Netia, czy Inea.
Ambasador Powiatu Pilskiego: Stanisław Kalemba – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Stanisław Kalemba cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym w regionie pilskim,
o czym świadczy fakt pełnienia przez laureata funkcji Posła nieprzerwanie od 1991 roku. W latach 2012-2014 był Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, honorowy prezes zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wielkopolsce. W sejmie pracował jako przewodniczący i członek wielu komisji, między innymi: do spraw Unii Europejskiej, integracji europejskiej, rolnictwa i rozwoju wsi, czy samorządu terytorialnego.
Silnie związany z regionem i powiatem pilskim, co sam bardzo często podkreśla. Zawsze chętny do niesienia pomocy. Biuro poselskie Stanisława Kalemby jest otwarte dla każdego.
Ambasador Powiatu Pilskiego: Oliwia Drożdż i Kacper Czajka – tancerze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Iskra” w Pile
Mimo bardzo młodego wieku, już teraz w tańcu osiągnęli bardzo wiele. Tylko w poprzednim roku, startując w konkurencji sportowy taniec towarzyski, w stylach standardowym i latynoamerykańskim, Oliwia i Kacper zdobyli wspólnie brązowy medal na mistrzostwach świata w Rydze oraz złoty i srebrny medal podczas mistrzostw Polski w Ełku. Ponadto z każdych zawodów, w których brali udział, przywozili najcenniejsze trofea. Tak było między innymi w Wiedniu, Moskwie Ostrawie, Cambrils (Hiszpania) czy Olsztynie. Młodzi tancerze wspaniale reprezentują Piłę i powiat pilski zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podkreślmy, że oboje doskonale łączą taneczną pasję z nauką w szkole, gdzie również mogą być wzorem dla rówieśników.