Poznajmy się: pilski Mechanik

Data: 13-02-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Poznajmy się: pilski Mechanik

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Pile jest placówką z ponad 60-letnią tradycją, kształcącą w poszukiwanych na rynku pracy zawodach: technik mechanik, technik mechatronik, technik informatyk oraz mechanik pojazdów samochodowych. Ponadto niedawno do oferty edukacyjnej wprowadzono dwa nowe zawody: technik pojazdów samochodowych i elektromechanik. Uczniowie ZSP nr 1 realizują zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe w renomowanych, cenionych na pilskim rynku pracy zakładach i firmach oraz w Powiatowym Centrum Edukacji w Pile.

Szkolenie techniczne i ogólnokształcące odbywa się w sześciu nowoczesnych pracowniach informatycznych oraz salach lekcyjnych, wyposażonych w sprzęt multimedialny. Szkoła dysponuje Multimedialnym Centrum Informacji, notatki z zajęć zamieszcza na platformie e-learningowej MOODLE, co daje uczniom możliwość zdalnego uzupełniania swojej wiedzy. Placówka była jedną z pierwszych szkół w Polsce, w których wprowadzono „dziennik elektroniczny”, a rozwój tego narzędzia trwa do dzisiaj.

Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Gwarancją solidnego przygotowania uczniów do egzaminów zewnętrznych, zarówno maturalnych, jak i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, jest doświadczona kadra, posiadająca uprawnienia egzaminatorów.

Od 2012 roku szkoła uczestniczy w prowadzonym przez Politechnikę Poznańską i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Pile projekcie  „Czas Zawodowców – Wielkopolskie Kształcenie Zawodowe”, mającym na celu podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego poprzez praktyki, staże, nowatorskie programy nauczania i kształcenie modułowe. W powstałych w szkole nowocześnie wyposażonych laboratoriach, praktyki odbywają uczniowie szkół północnej Wielkopolski w zawodzie technik informatyk i technik mechatronik.

- „Mechanik” znany jest z praktycznego zastosowania technologii informatycznych – informuje Jacek Sikorski, dyrektor placówki. - Posiadamy status autoryzowanego ośrodka szkoleniowego w ramach projektów Microsoft Academy oraz Akademii sieci CISCO. Corocznie przygotowujemy uczniów do uzyskania międzynarodowych certyfikatów informatycznych: CISCO oraz Microsoft (jesteśmy jedną z dwóch szkół w Polsce, które uczestniczą w tym projekcie!). Naszym uczniom oferujemy darmowe licencje na systemy operacyjne firmy Microsoft.

Wychowankowie szkoły osiągają sukcesy w międzynarodowych konkursach informatycznych i  programistycznych – uczeń ZSP nr 1 jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Programistycznego  High School Programming League (wzięło w nim udział 589 osób z całego świata!) oraz uczestnikiem II etapu Olimpiady Informatycznej, a trzech uczniów znalazło się w finale konkursu programistycznego PING.

Placówka może się także pochwalić sukcesami w innych dziedzinach wiedzy (np. 8 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Mechanicznym w 2013 r.), czy też licznymi zwycięstwami sportowymi (np. tytuł halowego mistrza Polski juniorów w lekkiej atletyce w 2013 r., III miejsce w Otwartych Mistrzostwach Europy w taekwondo czy też medalowe lokaty w ogólnej klasyfikacji zespołowej chłopców Licealiady Nadnoteckiego Szkolnego Związku Sportowego w Pile w latach 2010 – 2013). Warto podkreślić, że uczniowie „Mechanika” rokrocznie są stypendystami Starosty Powiatu Pilskiego.

Pasje młodych ludzi rozwijane są w różnych kołach zainteresowań: sporty walki, szachy, gry zespołowe, informatyka, technika czy też „Klub biegacza”, w ramach którego uczniowie wraz z nauczycielami startują w imprezach biegowych w kraju i za granicą.

- Należymy też do Klubu Szkół im. H. Cegielskiego, realizując program współzawodnictwa sportowego, wiedzy historycznej oraz uczestnicząc w spotkaniach młodzieży  z wielkopolskich szkół. W swojej pracy nie zapominamy o niezwykle istotnym aspekcie wychowawczym. W szkole działa Koło Honorowych Dawców Krwi przy pilskim PCK, rokrocznie organizujemy 4 - 5 akcji krwiodawstwa, w których uczestniczą uczniowie, nauczyciele, rodzice, absolwenci oraz przyjaciele szkoły. W latach 2010 – 2013 zdobyliśmy I miejsca w konkursie „Młoda krew ratuje życie”. Nasza młodzież angażuje się również w działalność szkolnego koła Caritas, wspierającego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile, Pilski Bank Żywności, czy też inicjuje własne akcje (np. na rzecz schroniska dla zwierząt) – kończy dyrektor Sikorski.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Hipolita Cegielskiego
ul. Ceglana 4